  • Chem-Tech Metering Pumps Pulsafeeder Chem-Tech Model X100-XA-AAAAXXX Diaphragm Metering Pump
    Pulsafeeder Chem-Tech Model X100-XA-AAAAXXX Diaphragm Metering Pump
    Chem-Tech Metering Pumps
    FOR LOWEST PRICE, MAKE SURE YOU ARE LOGGED IN
    Availability:
    Shipping currently delayed until the end of May.
    ->Max Flow Rate:
    100 gpd (15.76 lph)
    ->Max Pressure:
    60 PSI (4 BAR)
    ->Electrical & Voltage:
    115V
    ->Head Fittings:
    PVC
    ->Seats / O-Rings:
    CSPE
    ->Balls:
    CER
    ->Options:
    Standard
    ->NSF61 Approved:
    No
    ->Controls:
    Output Adjusting Knob
    ->Series:
    Chem-Tech
    Adding to cart… category.add_cart_announcement
    WE BEAT COMPETITOR'S PRICES -  REQUEST A CUSTOM QUOTE
    • Overview
    • Reviews
    Product Description
    Pulsafeeder Chem-Tech Series 100 Mechanical Diaphragm Metering Pump - X100-XA-AAAAXXX
    Series 100 Models - The preferred metering pump for water conditioning professionals around the world. Perfect for applications where economical, consistent performance is required. Capable of a wide range of flows, from less than 3 gpd (0.47 lph) up to 30 gpd (4.72 lph) and pressures up to 100 psi (7 bar).
    Series 150 Models - Built upon the same solid platform as the 100 Models, these units are capable of higher flow rates. With a range offering up to 100 gpd(15.76 lph), the Series 150 can meet the demands of larger applications. Maximum pressure is 60 psi (4.2 bar).
     Manufacturer Part Number  X100-XA-AAAAXXX
     Max Flow Rate  100 gpd (15.76 lph)
     Max Pressure  60 PSI (4 BAR)
     Voltage  115V
     Head Fittings  PVC
     Seats / O-Rings  CSPE
     Balls  CER
     Options  Standard
     Connection Size  .44" PVC Suction / .50" PE Discharge
     Controls  Output Adjusting Knob
     NSF61 Approved  No
     KOPkit Part Number  KX100-AAAA
    Download Chem-Tech Series 100/150 Tech Sheet
    Download Chem-Tech Series 100/150 IOM
    Download Chem-Tech Brochure
    About Chem-Tech Pumps
    100/150 Series
    • Feed rates from 3 to 100 gpd (0.47 to 15.76 lph) / Pressures up to 100 psi (7 bar)
    • Bleed Valve Assembly: Aids in the priming and relieves pressure from the discharge line
    • pH Adjustment Applications: Soda Ash, Caustic
    Degassing Series
    • Feed rates from 15 to 100 gpd (2.34 to 15.76 lph) / Pressures up to 100 psi (7 bar)